.::Stan Projektu

TEORIA

 .::Wprowadzenie
 
.::Założenia
 
.::Projekt
 
.::Części
 
.::Zasada działania
 .::Peryferia
 
.::Harmonogram

PRAKTYKA

 .::Raport
 .::Przebieg budowy 
 .::Foto

 


Działo będzie potrzebowało parę urządzeń i konstrukcji peryferyjnych, takich jak:

 

Postawa jest niezbędną częścią każdej broni artyleryjskiej. Dzięki niej można wygodnie i dość celnie ustawić kąt wertykalny a także obrót działa. Redukuje ona także efekt odrzutu, ponieważ na zwykle znaczną masę i powierzchnię.

Podstawa do działa pneumatycznego będzie musiała spełniać dwie podstawowe funkcję utrzymywać i usztywniać konstrukcję, a także umożliwiać celne i bezproblemowe strzelanie. Naturalnie, z braku narzędzi i materiałów, potrzebnych do budowy, zastosowane będzie drewno w postaci surowej (listewki), a także w "półskompilowanej" (stołki, skrzynki). W tym przypadku, dowolność konstrukcji jest niemal nieograniczona. Spędziłem około pół godziny nad deską kreślarską i kilka minut w piwnicy, aby wyłonić jeden godny zainteresowania projekt.

          - górna listwa, zmienia kąt w płaszczyźnie horyzontalnej
.
        
 - stołek, służący do zmiany położenia działa góra - dół
.
        
 - dolne listwy podstawy, przystosowane do zamocowania kół. Zapewniają podporę dla układu podnoszącego
.
        
 - rozporowe dźwignie podnoszące
.
        
 - elementy zawiasowe:: przeguby lub zawiasy,   : tulejka
.
          - korbka
.
--------- - linka

Zasada działania podstawy jest dość prosta. Podczas okręcania korbką, nawijany jest sznurek, który pociąga przegub, powodując się jego cofanie. Na skutek tego, kąt, którego wierzchołkiem byłby ten właśnie przegub, zwiększa swoją miarę. Na skutek tego, końce rozporowych dźwigni oddalają się od siebie. Ponieważ jeden z nich jest przymocowany do "przednich" nóg stołka, powoduje to jego przechylenie. Oczywiście nie można dopuścić do "przewinięcia linki, gdyż spowoduje to przeskoczenie dźwigni na drugą stronę i załamanie się konstrukcji. Z tego powodu będzie zamontowany jakiś ogranicznik na lince. Do stołka domontowana jest listwa z metalową tulejką. Taka sama tulejka jest przyśrubowana do blatu stołka, a między tymi dwoma, przechodzi pręt. Umożliwia to ruch lewo - prawo. Ostatnia pozioma listwa u samej góry umożliwia dołączeni łoża działa. Podstawa wytrzyma około 50 kg.

Model ten jest dość skomplikowany aby wykonać go na działce z paru desek, więc postanowiłem zbudować coś o wiele bardziej prostszego. Zrezygnowałem z regulacji lewo-prawo z dwóch względów. Po pierwsze, jeśli działo będzie pod dużym kątem wertykalnym, część obrotowa może zjechać, albo zwyczajnie się złamać. Po drugie, w praktyce i tak ustawia się postawę w jednym kierunku. Co innego, gdyby działo miało dużą szybkostrzelność. A więc regulacja kąta poziomego będzie realizowana przez obrót całej podstawy za pomocą rąk (i nóg :)). Oto nieco prostszy projekt:

.
          - listwa służąca do zamocowania stelażu działa
.
        
 - ogranicznik, zapobiegający ściągnięciu linki za daleko i złożeniu się konstrukcji
.
          - rozporowe dźwignie podnoszące

.
          - zawiasy
.
          - korbka
.

          - ogranicznik, zapobiegający ściągnięciu linki za daleko i złożeniu się konstrukcji
.
--------- - linka

 

 

Jednak poza podstawą, najważniejszym elementem działa jest kompresor. Musi on spełniać dokładnie dwa wymagania. Po pierwsze, musi on być wydajny. Jednostką pomiaru jest ilość bar litrów na sekundę [ (bar*l)/s ]. Oznacza to, że im większa ta jednostka, tym lepszy jest kompresor. Dla kompresora lodówkowego (sprężarka tłokowa), współczynnik ten wynosi 0,2. Urządzenie zdolne jest napełnić 5 litrową gaśnicę do ciśnienia jednego bara w 50 sekund. Właśnie, właśnie, taka sprężarka byłaby wręcz ideałem, tylko jedynym problemem jest to, że za darmo można ją dostać jedynie z zepsutej lodówki. A propos: jeśli ktoś planuje wyrzucić, albo widział gdzieś na wysypisku taki sprzęt, to niech pisze!

Innym rozwiązaniem może być mały kompresor samochodowy, a raczej kilka takich urządzeń. Uzyskuje on małą wydajność, ale całkiem przyzwoite ciśnienie. Dobrym rozwiązaniem wydawać się może mechaniczna pompa do powietrza, dowolnego typu. Najważniejsze jest, aby miała wał, na którym można zamontować koło pasowe albo zębate. Wystarczy jedynie jakiś dobry silnik, np. od pralki i już mamy bardzo dobrą sprężarkę na wyyysokie ciśnienie. Taka pompa jest zwykle podłączana do wału napędowego w samochodach z klimatyzacją.

Oczywiście, jeśli nie mamy żadnej z tych rzeczy, pozostaje jedynie użycie samochodowego kompresora, takiego jak od ciężarówek i tirów, w kształcie litery T. Jeśli ma się dużo siły, można uzyskać względnie dobre ciśnienie w krótkim czasie.

 

[stan]   [główna]   [założenia]   [projekt]   [części]   [zasada działania]   [peryferia]   [harmonogram]   [przebieg]   [foto]   [kontakt]