...............................................................................S.C.R.A.P.H.E.A.P

 

  Wstęp

  Materiały
  Narzędzia
  Metody pracy
  Projekty
  Foto
  Linki

  Kontakt

 

Tarcza

 

   
Jak zrobić okrągłą tarczę, zdolną wytrzymać całkiem mocne ciosy
Materiały
> Sklejka lub gruby paździerz (>6mm)
> Gruba deska, wym ~80x8x5cm
> Cienka listwa wym ~30x4x2cm
> Grill "Andaluzja"
> Blacha, około 0,3m2
> Nity aluminiowe, dł. 10mm, fi=3mm
Narzędzia
> Wyrzynarka
> Kątówka
> Wiertarka
> Piła do drewna
 

Podstawowym elementem tarczy będzie gruba sklejka. Jeśli nie dysponujemy takową, możemy ją wykonać poprzez sklejenie klejem montażowym dwóch kawałków cieńszej sklejki. Sklejkę przykryjemy kawałkiem blachy od grilla, pod którą włożymy wytłumienie. Od drugiej strony tarcza będzie miała uchwyt,  pasem mocującym do ręki. A więc do roboty!

Wbijamy bardzo mały gwóźdź w sam środek sklejki i obwiązujemy dookoła niego sznurek, też możliwie cienki. Drugi koniec sznurka mocujemy do ołówka lub markera. Zakreślamy koło o średnicy od 40 (mała tarcza) do 80 (wielka tarcza). Maja tarcza ma średnicę około 60cm i według mnie jest to wielkość optymalna. Bierzemy wyrzynarkę, wcinamy się od brzegu i wycinamy ładne kołosdfsdsf

Na babce klepiemy dolną półkę od grilla aby była bez zawiniętych brzegów. Kładziemy ją na duży pieniek i młotkiem wybijamy wypukłość, tak jak na poniższym renderze. Cała blacha musi być nieco wypukła. Kiedy już mamy pożądany kształt, szukamy kawałka wykładziny, gumy, pianki, czegokolwiek. Ważne aby ten materiał był miękki i sprężysty. Wycinamy z niego koło o średnicy o parę centymetrów mniejszej od metalowego koła. Przyklejmy wytłumienie do sklejki, do niego blachę, centrujemy wszystko do siebie. Czekamy aż klej zaschnie.

Tniemy drewnianą belkę na dwie o takiej samej długości; około 80% średnicy sklejki. Odwracamy tarczę i przykładamy je równoległe do siebie, w odległości kilkunastu centymetrów od siebie, tak jak pokazuje render. Ponownie czekamy aż klej zaschnie.

Markerem oznaczamy na skrajach belek punkty, w których będziemy wbijać gwoździe. Przy pomocy wzorca kąta prostego przenosimy te punkty na drugą stronę sklejki. Wszystkie one muszą przechodzić przez blachę, najlepiej 2 cm od krawędzi.

Szykujemy 4 solidne gwoździe i wbijamy je od wierzchniej strony tarczy w punktach, które przed chwilą oznaczyliśmy. Ich końce zaginamy z drugiej strony. Za pomocą kątówki zaokrąglamy wszystkie krawędzie belek. Przykładamy listewkę prostopadle do grubych belek i oznaczamy gdzie mamy ją uciąć. Ucinamy i przy okazji zaokrąglamy krawędzie listewki, ale tylko na środkowym odcinku, zostawiając z 5cm z każdej strony niezaokrąglone aby dobrzy było przybić. Przykładamy listewkę jak poprzednio i wkładamy rękę między belki, chwytając uchwyt, tak jak trzyma się tarczę. Między naszymi kostkami a sklejką powinien być centymetr - dwa. Jeśli nie - z obciętej listewki przygotowujemy dwa kawałki, przybijamy je, a do nich przybijamy uchwyt.

Zostało jedynie mocowanie do ramienia. Wykonujemy je z grubej tkaniny złożonej kilkukrotnie i zszytej (np. z ręcznika), tak aby powstał gruby pas. Pas przybijamy na dwa gwoździe tak jak renderze. Możemy zostawić troszkę luzu, nie musi on mocno dociskać ręki.

Ostatni krok to wzmocnienie brzegów. Nie ma co ukryć, będzie on bardzo pracochłonny, lecz zapewni naszej tarczy świetny wygląd i solidność. Do obłożenia będziemy potrzebowali 16 prostokątów z metalu i 32 nity. Długość pierwszego boku jednego prostokąta to około 0,4*promień_tarczy (wyprowadzone ze wzoru na obwód koła). Drugi bok powinien mieć nieco ponad połowę długości pierwszego.  Wycinamy kątówką z założoną tarczą tnącą 16 prostokątów, pamiętając o zasadach cięcia blachy i o stępieniu krawędzi. Bierzemy jeden prostokąt, dociskamy do krawędzi, tak aby zgiął się w pół ale nie na kant, tylko na okrągło, najlepiej na płasko (owinął się). Wiercimy dwa otwory na brzegach blachy wiertłem o średnicy nitu, przekładamy nity i zaklepujemy. Jeszcze tylko 15 razy tak samo i MAMY TARCZĘ!!!

 

 


Podsumowanie

Cena: do 2zł (nity)                       

Zaawansowanie:                          

Dewiacja: