------

 

  Wstęp

  Materiały
  Narzędzia
  Metody pracy
  Projekty
  Foto
  Linki

  Kontakt

 

 

Sekcja MATERIAŁY

 

Poprzez materiały będziemy rozumieć wszystkie rodzaje złomu, jaki będziemy używać do budowy. Oczywiście, czasem niezbędne będzie zakupienie czegoś w hurtowni stali, co też będzie tutaj opisane. Czego będziemy używać? Heh, tego będzie dużo. Można wyróżnić parę grup materiałów

 

  • Blachy. Stal poniżej 1 mm grubości, grubsza przypuszczam, że nie będzie potrzebna. Mile widziana jest blacha cynkowana, gdyż nie rdzewieje. Blacha pokryta rdzą też będzie do użytku, kiedy oczywiście jest więcej metalu niż rdzy:) Do czego będziemy używać blachy? Do wszystkiego co nie ma funkcji bojowej (nie tnie, nie kruszy i nie miażdży) lecz musi być dość wytrzymałe, Np. na wszelakiej maści elementy zbroi, jako okładzinę do drzewców, do wzmocnień i nawet jako ozdobnik. Jak widać, materiał ten będzie dość potrzebny, dlatego to należy go poszukiwać w każdej formie. Blacha nie koniecznie musi byś w postaci ładnych prostokątnych arkuszy, prawdziwy maniak zadowoli się parapetem, rozciętą puszką po farbie (10l) czy nawet dnem od grilla.

  • Pręty. Długie kawały stali o przekroju okrągłym kwadratowym lub nieokreślonym :) Średnio potrzebne, choć czasem świetne jako pociski. Czasem będą potrzebne do łączenia elementów lub przytwierdzania czegoś do ziemi (śledzie) Mogą się przydać, kiedy będziemy chcieli wykuć grot lub kawałek ostrza.

  • Sztaby i kątowniki. Gruba blacha (ok 3-5mm) wygięta (lub nie) w sposób wzmacniający jej wytrzymałość. Skarb! Sztaby będą niezastąpione do produkcji mieczy, sztyletów, elementów broni a także mniejszych toporków. Natomiast kątowniki można wyklepać (otrzymując sztaby) lub użyć ich jako np łoża kuszy, ramienia mangoneli czy prowadnicy lufy.

  • Rurki, rury i rynny. Lane lub spawane lub zawijane z kawałka blachy. Rurki o grubych ściankach idealne są jako głowice do korbaczy i buław. Mniejsze rurki można wyginać i wykonywać najróżniejsze uchwyty. Rynn użyjemy jako elementów zbroi lub źródła dobrej blachy.

  • Rowery. Idealne źródło prefabrykatów. Można je pociąć/porozkręcać lub wykorzystać ich konstrukcję do jakiegoś dziko pojazdu :) lub zbudować generator, pompę i wiele przydatnych urządzeń. W dwuśladach znajdziemy rurki, przekładnie, łańcuchy napędowe, koła, łożyska i mocowania śrub (np. widelec) Z rowerów można zbudować np. zautomatyzowany miotacz dysków śmierci (scrapheap :))

  • Niekształtne kawały grubej stali. Mogą to być pocięte kawałki torów, kawałki ożebrowania budynku lub nawet jego konstrukcji. Ciężka gruba stal może być użyta jon np. kowadło, obciążenie to terbusza lub chociażby jako towar na sprzedaż w pobliskim szrocie. Wniosek: zbierać ile się uniesie (niewiele)

  • Deski i listewki. Niezbędne elementy maszyn oblężniczych a także mniejszych broni. Zbieramy deski nieprzegniłe i niepołamane, tylko takie będą właściwie pełnić swoje funkcje. Wszystkie inne przeznaczamy na opał do kuźni.

  • Sklejka i płyta paździerzowa. Idealna do wykonywania obudów, tarcz i kształtek. Paździerz jest dobrym materiałem o ile nie leżał przez długi czas przemoknięty. Nie zbieramy pły rozwarstwiających się, chyba że jako tarcze.

 

DODANO 29 wrz 2k4