...............................................................................S.C.R.A.P.H.E.A.P

 

  Wstęp

  Materiały
  Narzędzia
  Metody pracy
  Projekty
  Foto
  Linki

  Kontakt

 

Łuk bojowy

 

   
Jak w krótkim czasie wykonać łuk miotający strzały do 300m
Materiały
> Dwa kije olchowe, jarzębinowe lub leszczynowe
> Mocowania do ściany na flagi, 2 sztuki
> 4 śruby M4 z nakrętkami
> Sznurek konopny, lub inny mocny, naturalny
Narzędzia
> Piła do drewna
> Nóż
 

Podstawą każdego łuku są jego ramiona, wykonane z odpowiedniego drzewa. Musi ono być zarówno sprężyste, jak i wytrzymałe. Powyższe wymagania spełnia drewno cisowe, olchowe, leszczynowe i w jarzębinowe.

Wybieramy się z piłą w okolice lasu i ucinamy dwa jednakowej grubości kijki, o długości nie mniejszej niż 75cm każdy. Ważne, aby miały one identyczny współczynnik sprężystości, tzn. wyginały się tak samo przy użyciu jednakowej siły.

Potrzebujemy dwóch dościennych mocowań do flag, mają one postać prostokątnej blaszki z czterema otworami, do której przyspawana jest rurka fi 2-3cm pod kątem około 60o. jeśli nie mamy takowych, możemy posłużyć się kolankiem hydraulicznym i dwoma rurkami o średnicy też 2-3cm, długości około 15cm.

Przycinamy kije, aby były równe i okorowujemy je. Myjemy i dajemy do wyschnięcia, a w międzyczasie skręcamy ze sobą dwa mocowania i opiłowujemy brzegi.

Ramiona łuku prawdopodobnie za pierwszym razem nie będą chciały wejść w rurki, więc skrawamy ich końce nożem i wciskamy je do rurek :) Mamy teraz coś w stylu litery V, która wcale a wcale nie przypomina łuku. Pora to zmienić!

Ucinamy około 2 metry sznurka. musi być to sznurek naturalny, taki który nie będzie się naciągał. Szukajmy szpagatu albo sznurka ogrodniczego, pamiętajmy jednak, aby jego grubość nie była większa niż 3mm. Piłą wykonujemy nacięcia na końcach ramion, głębokie na 3mm. szerokie na szerokość piły. Przebieg linii nacięć obrazuje rysunek. Obwiązujemy koniec ramienia sznurkiem, wykorzystując nacięcie.

Teraz najtrudniejsza część. Mogą być potrzebne do tego dwie osoby. Bierzemy dwa stołki jednakowej wysokości, ustawiamy je około 120 cm od siebie i opieramy na nich łuk ta, aby końce ramion dotykały blatów krzeseł. Napieramy na metalowy uchwyt łuku, na jego szczytową część z całej siły. Dociskamy do momentu, aż uchwyt będzie na wysokości siedzeń. Wtedy druga osoba chwyta cięciwę i i mocno ciągnie, tak aby wygięły się same końce ramion. Kiedy łuk będzie przypominał cyfrę 3, zawiązujemy cięciwę na drugim końcu. Kiedy broń jest w spoczynku, cięciwa powinna być w odległości nie mniejszej niż 5 cm od uchwytu. Jeśli jest bliżej, luzujemy cięciwę przy jednym z końców ramion i naciągamy ponownie. Na poniższych rysunkach został zilustrowany jedynie sposób ułożenia samego sznurka, w rzeczywistości, aby cięciwa nie odwiązywała się, trzeba będzie okręcić ją parę razy dookoła ramienia i luźny koniec przywiązać do części napiętej.

 

Dobrze napięty łuk potrafi miotać strały na odległość około 300m. Podczas oddawania strałów należy pamiętać, że drewno ma też pewną wytrzymałość, i nie powinno być zbytnio przeginane. Złamane ramiona można bez problemu odwiązać, wyjąć z uchwytu i zastąpić nowymi.

 

 

 


Podsumowanie

Cena: do 18 zł (mocowania + sznurek)    

Zaawansowanie:                                    

Dewiacja: